RSS Feed Directory
1551 feed-uri in director

Clasamente Fotbal Liga 1 - Rezultate Liga Campionilor

In plina perioada de pregatire
In aceasta perioada de pregatire dintre turul si returul campionatului de fotbal profesionist 2011 - 2012 din Romania, va vom pregati cateva articole sportive legate de transferurile cele mai senzationale, precum si despre miscarile de trupe din ultimele 2 saptamani. Unul din cele mai tari zvonuri care circula in lumea fotbalului romanesc, este ca Marius Lacatus vrea sa antreneze din nou in Romania incepand cu acest retur. Urmeaza sa ne documentam si noi mai bine despre acest subiect senzational si apoi evident, sa va tinem la curent si pe voi cu aceasta stire de senzatie. Dupa ce, de mai bine de-un an de zile s-a retras in Spania impreuna cu familia, Marius Lacatus ("Fiara" cum este denumit) se pare ca nu prea poate sta deoparte de fenomenul fotbalului romanesc care de altfel este viata lui. "Fiara" este in tratative cu unul din cluburile de fotbal de prima liga de fotbal din Romania si din cate stim pana la ora asta se va intelege cu conducerea acestei echipe si va finaliza un contract, astfel incat in cel mai scurt timp posibil sa inceapa pregatirea de iarna cu noua echipa. Cele mai senzationale transferuri se pare ca le-a facut din nou Steaua Bucuresti, echipa lui Giginio Becali urmand sa inceapa returul si Europa League cu mult aplomb si mari asteptari atat din partea conducerii cat si a propritarului precum si din partea miilor de fani din intreaga tara. Dar despre acest subiect intr-un alt articol, pe are-l pregatesc si pe care am sa-l scriu zilele urmatoare. Numai bine pana atunci si spor in toate cele. Pa baieti!

noreply@blogger.com (Cryptoprocent)

Dupa 4 etape - Lectia Dinamo
Lectia Dinamo

Dupa primele 4 etape ale Lingii 1 la fotbal din Romania avem cateva concluzii. Concluzii in special legate de intalnirea Dinamo - Rapid si de ce se poate invata dintr-un astfel de joc. Inainte de-a face cateva comentarii despre ce s-a intamplat mai semnficativ vizavi de acest meci ar fi util poate sa prezint si rezultatele ultimei etape, adica etapei cu numarul 4.

CS UNIREA URZICENI – FC “U” CLUJ : 0-1

Avand in vedere ultima rezultatele meciurilor jucate in ultima etapa, etapa cu numarul 4, constatam ca cel mai interesant joc a fost cel dintre Dinamo Bucuresti si rapid. A fost m,eciul etapei din punctul meu de vedere si a fost inca un meci in care dinamovistii au arata ca cel mai bine joaca atunci cand sunt condusi si cand datorita acestui fapt nu mai au ce pierde. Desi au fost condusi cu 2-0 la pauza, dinamovistii au iesit de la cabine gata sa de-a totul pe teren, ceea ce au si facut. Pusi sub un asediu total, jucatorii rapidului nu au facut fata determinarii si jocului foarte bun al echipei alb rosii. Dinamo a marcat in repriza a doua 3 goluri frumoase si au iesit invingatori dupa cele 90 de minute de joc. Eu consider un mare pas pentru echipa Dinamo ca astfel de meciuri sa fie luate ca exemplu a faptului ca un meci are 90 de minute si conteaza doar atitudinea. Pentru ei ar fi util ca astfel de meciuri sa fie o lectie ca se poate orice, indiferent de echipa cu care joaca. Astfel de meciuri sa fie considerate de referinta si ca jucatorii dinamovisti sa uziteze tot mai des de astfel de gandire in teren. Acest meci poate fi o lectie si pentru alte echipe. Un alt fapt imbucurator la acest meci a fost ca galeria dinamovista i-a sustinut pe baieti si atunci cand au fost condusi cu 2-0. Foarte important. daca esti fan atunci trebuie sa incurajezi atunci cand lucrurile nu merg si sa fii aproape tot timpul. Cat despre alte informatii, cum ar fi clasamente fotbal, sau rezultate din liga 1 puteti sa vedeti pe www.clasamente-fotbal.net

CFR Cluj Campioana Romaniei

Dupa jocurile etapei cu nr. 33 avem cunoscute cateva dintre echipele care vor juca din sezonul 2010 - 2011 in cupele europene si la fel se cunosc cel putin 2 din retrogradatele ligii 1 din Romania la Fotbal.

Sa vedem rezultatele acestei etape din liga 1:

Unirea Urziceni - Ceahlaul Piatra Neamt = 4 - 0 (marcatori: Bilaşco '15, Frunza in minutu 38, Rusescu in minutele 53 si 67)

Gaz Metan - Alba Iulia = 5 - 0 (au inscris: brazilianul Eric '39, Hoban '52, Eric '63, Akaki '70 si Dudiţă '75)

CFR Cluj Napoca - International Curtea de Arges = 2 - 1 (pentru CRF Cluj au inscris: Bud '32 si Deac '74 iar pentru International jucatorul Apostu in minutul 67)

Gloria Bistrita - Politehnica Iasi = 5 - 0 (golurile au fost inscrise de: Ribeiro Moraes '4, A. Muresan '12, Coroian '40, A. Muresan '72, Băjenaru '92)

FC Brasov - Rapid Bucuresti = 1 - 1 - Roman '26 si Sapunaru '94

Dinamo - Astra = 3 - 3 - pentru Dinamo au inscris Scarlatache '10, Fl. Bratu '13, Ad. Cristea '80, iar pentru Astra Ploiesti Vădrariu '30, Seto '48 si iar Vădrariu in minutul 76

Steaua - U Craiova = 2 - 0 - Ambele goluri ale stelistilor au fost inscrise de Arman Karamian in minutele 69 si 78

Otelul - FC Vaslui = 1 - 0 - Unicuol gol al acestei partide a fost inscris de(A)Papp in minutul 51

Pandurii Targu Jiu - FC Timişoara = 0 - 0

Despre liga 1 la fotbal vedeti si alte stiri importante puteti sa vedeti pe clasamente fotbal, un blog cu si despre fotbal.

Sa vedem ce avem sigur pana acum in ce priveste Cupele Europene:

- CFR Cluj Napoca merge sigur direct in grupele Ligii Campionilor ( Champions League )
- Unirea Urziceni merge in calificarile pentru grupele din Liga Campionilor ( Champions League)

- FC Vaslui, Steaua Bucuresti si FC Timisoara merg si Liga Europa ( Europa League )

Echipele retrogradate sigur sunt: Unirea Alba Iulia si Ceahlaul Piatra Neamt

Echipele care lupta inca pentru salvarea de la retrogradare din liga 1 in ultima etapa sunt: Universitatea Craiova si Politehnica Iasi.

Cfr Cluj - aproape campioana!
Ultimele doua etape ale Ligii I, cuprind meciuri care se dovedesc a fi foarte incinse, iar Cfr Cluj se vede a fi aproape campioana. In ciuda faptului ca Unirea Urziceni a realizat un scor de egalitate in ultima etapa, ei se pastreasa, matematic in lupta pentru titlul de campioni. De asemenea, FC Vaslui este si ea implicata in acest duel care pare sa fie foarte important in a decide echipa castigatoare, precum si ocupanta locului doi, loc care rezerva echipei care detine aceasta pozitie, un loc in preliminariile Champions League. Multe echipe care se afla in apropierea acestor pozitii duc o lupta tot mai apriga si se straduiesc sa adune cat mai multe puncte, care ii pot ajuta sa castige un astfel de loc. In aceasta penultima etapa, cu numarul 33, Cfr Cluj va juca impotriva echipei International Curtea de Arges. Acest meci se pare ca este foarte important pentru clujeni, deoarece depind foarte mult de un rezultat bun la acest meci. Alte meciuri care pot sa schimbe echipele de pe primele locuri sunt cele dintre Unirea Urziceni-Ceahlaul, Pandurii-FC Timisoara sau Otelul Galati-FC Vaslui. Desi FC Timisoara pare sa aiba putine sanse la primul loc, ei pot sa prinda locul doi, tinand cont si de rezultatele celorlalte echipe care se lupta pentru acest loc. In aceasta lupta directa cu Timisoara se mai afla Unirea Urziceni si FC Vaslui. Dupa cum bine stim, ocupanta primului loc, va merge direct in grupele Uefa Champions League, fapt pentru care, primele clasate se lupta pana in ultima etapa, pentru a castiga acest drept. Masa bogatilor pare sa fie un cascaval care are un miros foarte imbietor pentru multe echipe din Liga I, de aceea, impreuna cu jucatorii, finantatorii pun la bataie tot ce au mai bun pentru a ajunge la aceasta masa, atat de atragatoare. Vom vedea cine merita sa ajunga in grupele Ligii Campionilor, la sfarsitul acestor doua etape, atat de interesante.

Cfr Cluj - FC Vaslui 0 - 0
In cadrul etapei cu numarul 31, Cfr Cluj a intalnit echipa antrenata de Marius Lacatus, FC Vaslui. Desi se asteptau sa scoata cele trei puncte, FC Vaslui nu a izbutit decat un scor de egalitate pe terenul celor din Cluj. Aceasta remiza nu multumeste nici o echipa, vasluienii irosind sansa de a se apropia de primul loc, iar cei de la Cfr simt ca acest meci a relansat campionatul, intrucat urmatoarele echipe ii ajung din urma. Meciul a inceput tare, cu multe contra-atacuri repetate dar nici una din echipe nu a izbutit sa introduca mingea in poarta adversa. Cu toate ca ambele echipe au avut ocazii la poarta, golurile s-au lasat asteptate. In primele minute, Kone si Muresan au irosit doua ocazii care puteau sa aduca cele trei puncte pentru clujeni. Moldovenii nu s-au lasat mai prejos iar Costly si Wesley au avut cateva faze care puteau fi finalizate prin gol. Ultima faza a meciului o au gazdele prin Bud, dar acesta nu izbuteste sa introduca mingea in poarta moldovenilor. Meciul se termina cu o remiza nemultumitoare pentru ambele echipe. Tinand cont de fazele la ambele porti, acest scor pare sa fie nedrept, totusi acest meci relanseaza campionatul si da mai multe sanse echipelor care lupta pentru titlul de campioni ai Romaniei. Elevii lui Mandorlini sunt increzatori ca vor lua titlul desi acest meci le da posibiliatatea echipelor urmaritoare sa se mai apropie cu un pas de echipa din Cluj. Vom vedea cine va ridica titlul suprem, titlu care va duce echipa castigatoare in Champions League. Urmatoarea etapa ne va dezvalui noi surprize si noi meciuri, tot atat de interesante.

Dinamo - FC Timisoara 1 - 2
In cadrul ultimului meci din etapa cu numarul 31, echipa Dinamo Bucuresti a intalnit echipa lui Ioan Ovidiu Sabau, FC Timisoara. Meci bun facut de echipa de pe Bega, care, inca din primele minute practica un joc ofensiv. Fazele sunt numeroase la poarta lui Curca, care are ceva de lucru in prima repriza. In minutul 45, dupa o faza plecata de la Cosmin Contra, Dorin Goga scapa de apararea lui Dinamo si ramane singur cu George Curca pe care il invinge cu un sut in forta. Repriza se incheie in favoarea banatenilor. A doua repriza incepe cu un atac ofensiv al echipei din Timisoara iar in minutul 49, FC Timisoara isi mareste avantajul pe tabela de marcaj gratie golului inscris de Razvan Cocis. Faza golului a pornit de la fundasul Laszlo Sepsi, care paseaza de pe partea stanga lui Cocis, iar acesta il dribleaza pe fundasul lui Dinamo, Scarlatache si suteaza de la aproximativ 14 metri pe coltul scurt al portii lui Curca, si introduce mingea pentru a doua oara in plasa portii cainilor. Dupa acest gol, echipa lui Dinamo se arunca in ofensiva iar in minutul 63, dupa o pasa a lui Rus, Marius Niculae il invinge pe Taborda printr-un sut cu pamantul pe partea stanga a portii. Ocaziile sunt numeroase la poarta lui FC Timisoara dar echipa din Stefan cel Mare nu izbuteste sa mai introduca macar inca o data mingea in plasa. In ultimele minute ale jocului Marius Niculae rateaza cateva ocazii bune de a marca iar jocul se incheie in favoarea lui FC Timisoara, care, dupa cat se pare si-a indeplinit scopul, acela de a castiga cele trei puncte pe terenul lui Dinamo. Echipa lui Talnar nu a mai izbutit sa castige trei puncte de sase etape iar stuff-ul tehnic pare deceptionat de situatia critica care este la echipa. Dezamagire totala si pentru antrenorul cainilor, Cornel Talnar, care s-a dovedit extrem de nemultumit de prestatia unor jucatori. Echipa de pe Bega pleaca multumita de pe terenul lui Dinamo, si mai pastreaza sanse la titlul din anul acesta. Meci destul de bun, care merita vazut, cu faze numeroase la ambele porti. Asteptam sa vedem ce ne rezerva etapa urmatoare, speram, macar atatea goluri cate au fost etapa asta.

Rapid - Dinamo 2 - 2
Utlimul meci din etapa 30 a adus in decor doua echipe care se lupta pentru un ultim loc care duce spre Europa League. Meciul dintre Rapid si Dinamo s-a dovedit a fi un derby in care ambele echipe au practicat un joc ofensiv dar, care nu le-a avantajat pe niciuna dintre ele, Rapid indepartandu-se inca putin de cupele europene. Meci incins cu multe faze la poarta ambelor echipe, nervi intinsi la maxim si multe cartonase. Desi giulestenii aveau nevoie de aceste trei puncte, pentru a se mentine in lupta pentru Europa League, inceputul meciului se dovedeste a fi condus de catre jucatorii din Stefan cel Mare. Dinamovistii incep foarte bine partida iar in minutul 11, Andrei Cristea il invinge pe Bornescu cu o scarita, ducand echipa lui Talnar in avantaj. In minutul 24, Alexe mareste avantajul echipei oaspete, ducand scorul la 0-2. Desi in avantaj, dinamovistii nu profita de acest scor care ii confera un loc in Europa League. In minutul 33, Djakaridja Kone introduce minge in propria poarta dupa o faza la care apararea lui Dinamo pare ca nu exista. Dupa numai trei minute, Alexandru Ionita aduce bucuria in Giulesti dupa ce aduce scorul la egalitate. Spiritele se incing iar in minutul 42, Cristi Pulhac este eliminat iar echipa lui Cornel Talnar este nevoita sa joace in zece oameni o repriza. A doua repriza, desi in superioritate numerica, echipa lui Ioan Andone nu este in stare sa marcheze, lucru care ii pastrau in lupta pentru un loc in Europa League. Egalitatea numerica se restabileste in prelungirile meciului, dupa ce Bozovic, este eliminat dupa doua cartonase galbene. Meciul se termina la egalitate, ceea ce se dovedeste a fi un pas inapoi pentru echipa din Giulesti, care pastreaza sanse doar teoretice pentru a prinde un loc in Uefa League. Meci frumos, cu multe goluri, intr-un interval de timp foarte scurt. Echipa lui Talnar se lupta in continuare sa prinda un loc de cupe europene iar echipa lui Andone spera intr-o minune care sa ii duca in Uefa League. Noi le uram mult succes ambelor echipe si speram sa vina cu rezultate cat mai concrete, care sa scoata in evidenta faptul ca merita sa joace in Europa League!

Barcelona - Inter 1 - 0
Un meci decisiv pentru stabilirea finalistei in Liga Campionilor care va juca impotriva echipei din Germania, Bayern Munchen, s-a desfasurat pe terenul de pe Camp Nou, unde FC Barcelona a intalnit echipa italiana Internationale Milano. Oaspetii vin cu gandul sa isi apere rezultatul din tur, rezultat in care elevii lui Mourinho au invins cu scorul de 3-1. Inceputul meciului este in favoarea catalanilor, care se napustesc inca din primele minute spre poarta lui Julio Cesar. Echipa pregatita de Jose Mourinho, se dovedeste o echipa matura si izbutesc sa tina la distanta masina de pase a lui Guardiola. Insa din minutul 28, Inter dovedeste ca, daca ai vointa totul este posibil. In acest minut Thiago Motta primeste cartonas rosu, iar elevii lui "The Special One" sunt nevoiti sa joace in 10 oameni. Cu toata superioritatea numerica, Barcelona nu izbuteste sa introduca mingea in poarta lui Julio Cesar. Prima repriza se incheie asa cum a inceput, tabela de marcaj ramanand intacta. A doua repriza ii prinde pe catalani in ofensiva, iar Inter se vede nevoita sa se apere cu toata echipa. Chiar si in zece oamnei, Inter se apara cu indarjire si se dovedeste a fi o echipa gata sa isi dea sufletul pe teren. In minutul 87 Gerard Pique, fundasul catalanilor, se dovedeste a fi singurul jucator capabil sa surprinda apararea lui Inter, si inscrie primul gol al acestui meci. Desi aruncati in lupta, elevii lui Pep Guardiola nu izbutesc sa inscrie pentru a doua oara in poarta lui Cesar. In minutele de prelungire, Bojan inscrie dar golul este anulat pentru o faza anterioara la care arbitrul fluierase. Totul se termina pentru Barcelona in acest sezon de Champions League iar Inter este gata de finala care se va juca pe Santiago Bernabeu, "templul" lui Real Madrid. Antrenorul lui Inter, Jose Mourinho a explodat pur si simplu la finalul acestei semifinale iar publicul venit din Italia s-au bucurat si ei de aceasta noua performanta. Inter a jucat intr-o formula de aparare care merita nota maxima iar Walter Samuel a fost numit jucatorul echipei Inter. Astepta sa vedem ce surprize ne mai asteapta in finala Ligii, unde Bayern Munchen se va lupta cu Inter Milano pentru trofeul suprem.

Olimpique Lyon- Bayern Munchen 0-3
Bayern Munchen, s-a calificat cu usurinta in finala Champions League, dupa ce a marcat de trei ori pe terenul lui Olimpique Lyon. Meciul pare sa fi fost perfect pentru atacantul bavarezilor, Ivica Olic, care a marcat de trei ori in poarta lui Lloris. Desi obligata sa inscrie de cel putin o data, echipa lui Claude Puel practica un joc palid si Bayern este echipa care conduce meciul, avand nenumarate ocazii de gol. Una din ocaziile cele mai mari a fost aceea a lui Muller, care nu este in stare sa introduca mingea in poarta lui Lyon de la aproximativ 6 metri. Golul nu se lasa asteptat, iar in minutul 26 Ivica Olic introduce mingea in poarta lui Lloris dupa o pasa data de Muller. Finalul primei reprize ii prinde pe bavarezi in avantaj iar scorul ramane neschimbat pana la intrarea la cabine. Minutul 59, este minutul in care se petrece cea mai neobisnuita faza a meciului. Jucatorul lui Lyon, Cris primeste cartonas galben la un asa zis fault pe care arbitrul Massimo Busacca l-a vazut. Cris il aplauda pentru decizia luata si primeste al doilea cartonas galben si inevitabil este trimis la cabine. Cu aceasta inferioritate, Lyon pare sa nu mai aiba nici o sansa. In minutul 67, dupa o pasa a lui Altintop, Olic marcheaza din nou printr-un sut de la 13 metri. Dupa acest gol, totul se pare ca s-a terminat pentru Lyon in aceasta editie a Ligii Campionilor. Totusi spectacolul nu se termina iar Olic loveste din nou.In minutul 78, dupa o centrare a lui Lahm, Olic introduce mingea in poarta lui Lyon, distrugand orice speranta pentru echipa gazda, si scotand in evidenta meritul echipei din Germania de a juca in finala Champions League. Meci frumos cu multe faze si spectacol total. Echipa lui Van Gaal se pregateste sa joace cu echipa castigatoare dintre Internationale Milano si Barcelona. Asteptam sa vedem finala, care, cu siguranta va fi un spectacol total.

Steaua - Poli Timisoara 3 - 3
Steaua a terminat la egalitate meciul disputat pe teren propriu, duminica seara contra echipei de pe Bega, Poli Timisoara. Finalul a fost de-a dreptul fulminant, Steaua conducand la pauza dar meciul luand o turnura neasteptata in repriza secunda. Steaua s-a aruncat in lupta din primele minute iar ocaziile au fost nenumarate. Kapetanos scapa de doua ori singur cu portarul Timisoarei, Taborda, dar nu este in stare sa introduca mingea in poarta. De asemenea Golanski da mingea in bara dintr-o faza la care era mai simplu sa paseze mingea. Repriza se incheie in favoarea Stelei, prin golul lui Golanski din minutul 33. A doua repriza incepe cu un joc foarte spectaculos, iar fazele la ambele porti apar. In minutul 49, Razvan Cocis inscrie primul gol in liga1, restabilind astfel egalitatea. In minutul 85 se declanseaza nebunia, cand Pantelis Kapetanos, inscrie pentru 2-1, din penalty. Dar acest gol era doar inceputul. In minutul 85 timisorenii primesc un 11 metri, iar Cosmin Contra introduce mingea in poarta lui Tatarusanu. Patru minute mai tarziu, acelasi Cosmin Contra declanseaza bucuria bancii tehnice a echipei oaspete, inscriind pentru scorul de 2-3. Totul parea ca se naruieste pentru echipa gazda, dar in minutul 93 fundasul stelei, Jelev, inscrie pentru scorul de 3-3, evitand astfel un dezastru care se contura la orizont. Tinand cont de acest scor de egalitate, CFR Cluj este echipa care are cel mai mult de castigat dupa acest meci. Desi s-a constatat ca acest meci a fost unul spectaculos, scorul este unul care pare sa nu avantajeze pe nici una din aceste echipe. Vointa a fost mare dar scorul a lasat de dorit pentru ambele echipe. Lasand la o parte numarul golurilor, ambele echipe raman cu un gust amar dupa aceasta etapa. Dupa parerea multora era mai echitabil ca una dintre aceste echipe sa iasa invingatoare, mentinand astfel diferenta stransa de puncte dintre echipele de pe primele locuri. Ce sa zicem, un meci frumos, cu multe goluri si spectacol care merita vazut. Asteptam urmatoarea etapa care, speram ca ne va scoate la iveala tot atat de multe surprize pe cat ne-a oferit etapa aceasta.